back to top

3D Baskı Önerileri

3D Baskı Önerileri yazı dizimiz başladı! Bir hevesle aldığın 3D yazıcın şimdi bir köşede atıl vaziyette duruyorsa ya da tüm ihtiyaçlarının baskısını alıp şimdi de seni heyecanlandıracak baskı projeleri araştırıyorsan doğru adrestesin!

Her hafta senin için derleyeceğim baskı önerilerinden e-posta ile haberdar olmak için buraya tıklayarak e-bültene kayıt yaptırmayı sakın unutma!

Kinetik 3D Baskı Önerileri

Bugünkü yazımda can sıkıntısına birebir, kinetik oyuncak tasarımlarına bir göz atacağız! Bu birbirinden harika tasarımları incelerken elbette bir arka plan müziği olmalı, o da tam olarak burada!

The Animals - Don't Let Me Be Misunderstood

Caretta Caretta

Caretta Caretta

Tam da yumurtadan çıkma mevsimine geldiğimiz bugünlerde, masanda böyle tatlı tatlı yüzen bir su kaplumbağasına ne dersin? Tasarım için tıkla! Tasarımcısı Amao Chan de burada baskının detaylarını videolarla anlatmış.


Kutup Ayısı ve Avlanan Fok Balığı

Kutup ayısı ve avlanan fok balığı

Ve doğa aşığı bu tatlı adam harika bir işçilikle buradaki kutup ayı ve avlanan fok balığı modelini de bizimle paylaşmış! Muazzam! Detaylar için tıkla!

Bu tasarım hoşuna gittiyse benzer şekilde başka bir sanatçıya ait balina tasarımını da üzerine tıklayarak inceleyebilirsin.


Sinüs Dalgası Makinesi

Sinüs Dalgası Makinesi

Sen de benim gibi saatlerce satisfiying videosu izleyenlerdensen buradaki “sinüs dalgası makinesi” ismini verdiğim zımbırtı, tam sana göre. Şöyle de bir videosu var.

Sanatçı arkadaş bu tasarımı bambaşka noktalara taşıyarak saatlerce aynı şeyle oynamamızı garantilemiş. Tasarım için şuradan, videosu için buradan alalım seni!


Lazer Şov

Lazer Şov

Bu tasarım da mekanik bir lazer şov makinesi. Kolu çevirerek perdede yıldız, yarasa ya da maça gibi şekiller çizebiliyorsun. Olağanüstü bir matematik dehası işi. Tam kedi çıldırtmalık! İşte videosu!


Sıkılan Adam Eli

Mekanik El

Burada da sıkılan bir adam eli var. Kolu çevirdiğin zaman mekanizma tırnaklarını stresli stresli sırayla masaya vuruyor. Buyrun!


Güneş Sistemi

Güneş Sistemi

Sıradaki baskımız tüm coğrafya öğretmenlerimize gelsin: “Güneş Sistemi” Tasarım ve video linklerde!


Kinetik Çember Mekanizma

Kinetik Çember Mekanizma

Bu baskıda da tasarımcımız harika bir kinetik çember mekanizma yapmış, videosundan çalışma şeklini izleyebilirsin. Yine benzer mekanizmayı kullanarak işi biraz daha ilerletmiş ve yuvaya gir-çık yapan tavşanlar ile tasarıma buradaki gibi tiyatral bir hava katmış, tıklayarak tasarımı indirebilirsin.


Bonus: Zoetrope

Zoetrope

Ve işte karşında: “Zoetrope”! Zoetrope, durağan figürleri sanki hareket ediyormuşçasına gösteren bir yapı. Şuradaki koşan at projesi özellikle olağanüstü, tasarım için linke tıklayabilirsin. Yine thingiverse.com’da Venetian Plague Doctor ve Taklacı Adam gibi zoetrope projelerine de rastlamak mümkün.


 
Derleme hoşuna gittiyse eğer, belki bir önceki yazıyı da okumak isteyebilirsin:
3D Yazıcın ile Yüzüklerin Efendisi Evrenine Ait Neler Basabilirsin?

Bu harika baskıları alabileceğin rengarenk ve üstün kaliteli filamentlerimize göt atmayı da sakın atlama!

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere! Keyifli projeler!

Retro Atari Oyunları

Bugün biraz nostalji yapacağız ve 80-90 neslinin çocukluğuna uzanacağız! Retro oyunlara ait 3D baskıları derlediğim bu yazının arka plan müziği burada!

The Animals - Don't Let Me Be Misunderstood

Mario Bros

Mario Bros

İlk olarak bir dünya klasiği Mario Bros ile başlayalım. Saatlerimizi harcadığımız, uğruna çeşitli adaptör soğutma teknikleri keşfettiğimiz bu oyuna ait bir magnet ve bir tane de kutu örneğini paylaşıyorum. 999999 in 1 kasetlerin demirbaşı Mario’ya ait farklı sitelerde pek çok hazır tasarımı da bulabilmen mümkün.


Donkey Kong

Donkey Kong

Mario’dan çok hazzetmeyenler, belki bu Donkey Kong fıçısı tasarımını da basıp tesisatçı arkadaşımıza doğru fırlatmak isteyebilirler.


Mortal Kombat

Mortal Kombat

Dövüş oyunu sevenlerin favorilerinden Mortal Kombat’ın logosunu da buradan indirebilirsin.


Street Fighter

Street Fighter

Mortal Kombat’tan bahsedip Street Fighter’ı atlamak olmaz. Diğer karakterlerin tasarımlarını da ücretsiz olarak indirebilirsin ancak ben torpilimi en sevdiğim Blanka için kullanıyorum. Düşmanlarını elektriğe boğup iskelete çeviren bu yeşil yaratık için tıkla!


Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

Bu tasarım da aramızdaki Sonic seven arkadaşlara gelsin!


Tetris

Tetris

Bir Tetris bağımlısı isen ve “O uzun çubuk buraya gelecek!” diyorsan seni buradan alalım! Tasarımcısı baskıyı projelendirmiş ve mıknatıslarla statik bir baskı olmaktan çok daha ötesine taşımış. Adamlar yapıyor!


Galaxian

Galaxian

Yukarıdan örümcek gibi bir uzaylı düşerken çıkan “fiyuuuu” sesi hala kulağında çınlanıyorsa, bu tasarım tam senlik!


Bomberman

Bomberman

Duvarları patlat, düşmanları yen ve güçlen! Sevimli kahraman Bomberman’i anmadan geçemeyiz.


Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

Vurdulu-kırdılı oyun düşkünlerine bir tane daha gelsin: “Teenage Mutant Ninja Turtles!” İyilerin dostu, kötülerin düşmanıyız! Bir gün her düşman Michalengelo’nun nunçakusuyla tanışacaktır!


Pac-Man

Pac-Man

Ve Pac-Man’den muazzam bir kesit karşında! Tasarımda yalnızca labirent kesiti mevcut ancak açıklamadaki linklerden tüm karakterlere erişebilirsin.


Metal Slug

Metal Slug

Bu oyuna verdiğimiz jeton paralarını biriktirsek, belki de sahip olmak istediğimiz o bisikleti kendimiz alabilirdik. Buradan tüm bölüm sonu canavarlarımıza sevgilerimizi iletelim. Metal Slug tankının tasarımı için tıkla!


Bonus: Retro Oyun Konsolu

Retro Oyun Konsolu

Buradaki harika oyun konsollarından birini basarak, RetroPie ya da Recalbox ile kolayca kurulum yapıp özlediğin tüm bu oyunları yeniden oynayabilirsin! Böyle bir proje için ihtiyaç duyabileceğin temel malzemeler de Robotistan’da! Tıkla ve keşfet!


 
Sonraki yazılarımda yapmamı istediğin bir derleme var ise bu yazıya yorum olarak belirtmeyi sakın unutma! Önümüzdeki hafta görüşmek üzere, kendine iyi bak!

Tamirat-Tadilat İşlerini Kolaylaştıran Baskılar

Bugün kendi evinin ustası becerikli takipçilerimiz için, tamirat-tadilat işlerinde kolaylık sağlayacak 3D baskı önerilerimi listeleyeceğim. Arka plan müziğimizi buradan açabiliriz.

Gogol Bordello - Start Wearing Purple

Tornavida Seti Standı

Tornavida Seti Standı

İlk olarak derli toplu çalışalım derim ben. Tornavida uçlarını buradaki gibi bir standla toparlamaya ne dersin? Matkap uçları için de seni böyle alalım.


Araç-Gereç Düzenleyici

Araç-Gereç Düzenleyici

Tasarımcılar tornavida, pense, kargaburun gibi alet-edavatlarının dağınıklığından bıkmış olacak ki, Thingiverse’te pek çok organizer tasarımı bulabilmek mümkün. Şuraya tatlı bir örnek bırakıyorum!


Çivi, Vida Kutuları

Çivi, Vida Kutuları

Çivilerimizi, vidalarımızı da kutulara topladık mı, tamamdır! İşe koyulma vakti!


Parmak Koruyucu

Parmak Koruyucu

Çekici eline vurup göğe doğru “Baştan yarat ellerimi!” diye haykırmak istemiyorsan, buradaki parmak koruyucuyu basmak isteyebilirsin. Bir başka tasarım da burada!


Merkez Bulucu Cetvel

Merkez Bulucu Cetvel

Kusursuz iş çıkarmanın ön koşulu doğru ölçü almak. Buradaki merkez bulucu cetvel senin için oldukça kullanışlı olabilir.


Kumpas Aparatları

Kumpas Aparatları

Buradaki aparatlarla da cetvelini kumpasa çevirebilirsin.


Kontur Ölçer

Kontur Ölçer

Ve karşında bir kontur ölçer! Kırılan, kopan parçaların yeniden modellenmesi için muazzam bir yardımcı. Bir araya getirilen tek eksen hareketli parçalar, istediğin yere tam oturuyor ve bu çubukları sabitleyip çizimini yapabiliyorsun.


Mengene

Mengene

Yapıştırdığın parçaları kuruyana kadar sabitlemek için de bu mengenelerden basabilirsin.


Köşe Mengenesi

Köşe Mengenesi

Buradaki köşe mengenesi de dik açıda yapıştırma işleri için oldukça kullanışlı!


Köşebent

Köşebent

Köşe demişken, ihtiyacın olduğunda buradaki çeşit çeşit köşebentten uygun olanı da basabilirsin elbetteki!


Metrik Vida Ölçer

Metrik Vida Ölçer

Uygun vidaları da şuradaki metrik vida ölçer ile belirleyebilirsin.


Kroşe

Kroşe

Sebepsizce birbirine dolanan kablo isimli canavarları da buradaki boyut boyut kroşeler ile nakavt edebilirsin! Fighting!


Alyan T-Sapı

Alyan T-Sapı

Alyanların için t-sapı da basarsan ustaların ustası olmaya bir adım yaklaştın demektir!


Tornavida Güç Desteği

Tornavida Güç Desteği

Bu tornavida güç desteği ile güç sende artık! Şimdi çevrilmekte direnen, sıkışmış, hain vidalar düşünsün!


Tornavida Sapı

Tornavida Sapı

Şöyle minik bir tornavida sapı da oldukça işine yarayabilir.


Bonus: Matkap Tozu Toplayıcı

Ve haftanın bonusu: “Matkap Tozu Toplayıcı” Bu baskıyı en çok annelerin seveceğine eminim. Temizliği yapan kişi ile duvarı delen kişi arasındaki huzuru sağlayan bir parça. Bence tasarımcısı Nobel Barış Ödülü’ne bile aday gösterilebilir! Tasarım için tıkla!


Bu derleme ilgini çektiyse ve sizin evin ustası sensen Araç-Gereç kategorimizi incelemek isteyebilirsin.

Haftaya görüşmek üzere!

Yasin TAŞCIOĞLU
Yasin TAŞCIOĞLUhttps://yasintascioglu.com/
Robotik ve gömülü sistemler alanında projeler geliştiriyorum. 3 Boyutlu yazıcılar için modeller çiziyor ve baskılar alıyorum, aynı zaman da 3d yazıcı tamiri ve upgrate yapıyorum. Yazılım alanında kendimi geliştiriyor ve bilgilerimi insanlara aktarmayı seviyorum.

Son Çıkan Yazılar

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz