back to top

Casio’dan 2.5 Boyutlu Yazıcı

Hesap makineleri ve özellikle 80-90’lı yıllarda çocuk olanlarımızın çok fonksiyonlu dijital saatleri ile hatırlayacağı şirket Casio, 2.5 boyutlu bir yazıcı üzerinde çalışıyor. “2.5 boyut nasıl oluyor?” dediğinizi duyar gibiyiz; 2.5 boyutlu olarak nitelendirilmesinin temel sebebi, alışılagelmiş 3 boyutlu yazıcıların aksine bu yazıcının standart 2 boyutlu yazıcılar gibi çalışarak deri, kumaş, ahşap gibi materyalleri taklit edebilen dokulu özel “baskı levhaları” kullanmasından kaynaklı.

Mofrel isimli yazıcının kullanmış olduğu PET plastik görünümlü levhalar, aslında birden fazla materyalin sandviç halinde üst üste konumlandırılmasıyla oluşmakta. Özel bir maddeden imal edilen bu levhalar ısıtıldığında bu bölgeye yazıcı tarafından doku kazandırılabiliyor. Levhanın en üst tabakası ise bildiğimiz mürekkep püskürtme tekniği sayesinde renk kazanabilmekte. Şuan için geliştirilen sürümü 1.7mm kalınlığında dokulan oluşturabiliyor fakat Casio, gelecek sürümlerin 2.5mm kalınlığa kadar çıkabileceğini belirtmiş.

Yazıcının kullandığı malzeme en nihayetinde kağıt veya plastikten üretilmekte. Deri veya kumaş benzeri bir görünümü olsa dahi, bu malzemelerin yerini alması şuan için mümkün değil. Bu sebeple yazıcının en büyük kullanım alanı prototipleme olacak diyebiliriz.

Şu an için bu yazıcıdan isteseniz dahi satın alamıyorsunuz, fakat açıklanan fiyatı $45.000 olduğundan dolayı çok tercih etmemeniz de olası 🙂 . Kullanılan hammadenin de fiyatının levha başına $10 olduğunu düşünürsek bu tip yazıcıların gündelik kullanım senaryolarında yer alması için uzun bir süre var gibi gözüküyor.

Kaynak: https://hackaday.com/2017/10/11/2-5d-printing

Son Çıkan Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz