back to top

Dimmer Nedir? Dimmer Devresi Çalışma Prensibi ve Yapımı

Herkese merhabalar. Bu yazımızda sizlere Dimmer devresinden, çalışma prensibinden ve yapımından bahsedeceğim.

Dimmer uygulamasında da kullanın potansiyometreyi yakından tanıyın ! >>>>Potansiyometre ile uygulamalar yapmaya başla!
Ayrıca elektronik devrelerimizi test ettiğimiz Breadboard nedir içeriğimizi de inceleyebilirsiniz. >>>>Devre Kurmaya Başlamak için Breadboard Nedir? Yazımızı İncele!

Dimmer Devresi Nedir?

Dimmer devresi, alternatif akım ile çalışan bir güç kontrol devresidir. Yaygın olarak aydınlatma sistemlerinde parlaklık kontrolü için kullanılırlar. Bunun haricinde sıcaklık kontrolü, motor hız kontrolü gibi ihtiyaçlara göre çeşitli elektronik cihazlarda da kullanılırlar.

Dimmer Devresi Çalışma Prensibi

Dimmer devrelerinde kontrol edilmesi istenen lamba veya bir başka uyarıcı haricinde direnç, ayarlı direnç, diyak, triyak ve kondansatör gibi devre elemanları bulunur. Devredeki ayarlı direnç (genellikle potansiyometre kullanılır) ile parlaklık seviyesi, motor hızı gibi ayarlar kontrol edilir. Devredeki en kritik devre elemanı triyaktır. Triyak tetikleme durumuna geçirilir ve devrenin çalışma prensibi tamamen buna dayanır. Bu işlemden uzunca bahsedeyim: Potansiyometrenin direnç değeri değiştiğinde kondansatörün de yardımıyla diyak üzerinden geçen akımın faz açısı da değişir. Diyak, triyakın tetiklenmesi için gerekli darbe sinyallerini sağlar. Triyak tetikleme durumuna geçtiğinde devreye bağlı yükün (ampul/motor vs.) kontrolü sağlanmış olur.

Dimmer Devresi Malzeme Listesi

Devre Şeması

Aşağıda gördüğünüz devre şeması 220V Dimmer devresidir. Yani AC (Alternatif Akım) ile çalışan triyaklı bir Dimmer devresi. Devrede L1 adında gördüğünüz devre sembolü bir yükü temsil etmektedir. Bu yük lamba, motor gibi bir devre elemanı olabilir.

Dimmer Devre Şeması

Bu görseldeki devre ise 12V Dimmer devresidir. Yani bir DC Dimmer devresidir. Bu uygulamayı Arduino ile yapabilir, sıfırdan tasarlanmış bir  devrede bulunan birçok malzemeyi kullanmayabilirsiniz.

12V DC Dimmer Devresi

Örnek Dimmer baskı devresi:

Dimmer Baskı Devre

Hazır Dimmer Devre Fiyatı

Eğer aydınlatma sisteminizi, ısıtıcınızın gücünü veya tek fazlı AC motorunuzun hızını kontrol etmek için bir hazır bir Dimmer devreye ihtiyacınız varsa size bu konuda yardımcı olabiliriz. Sitemizdeki hazır Dimmer devresine buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Son Çıkan Yazılar

13 YORUMLAR

  1. Bende acemiyim aslında ama tavsiyem anolog cıkıştan yapabilirsin sanırım pot kullanmadan anolog girişleri çıkış olarak kullanma diye nette ara anlayacaksın sanırım

  2. Akel marka elektrikli ocak vardı ayar düğmesi bozuldu.
    Ocağın düğmesini devre dışı bırakıp düz baglasak ve ocağın kablosuna dimmer anahtarı taksak aynı işlevi görür mü

  3. Merhaba,
    Bu seneki bitirme projem olarak danışman hocamız bize Floresan lambada dimmer sistem ile dinamik aydınlatma istedi bu sistem için nerden başlamalı ve neler yapmalıyım yardımcı olabilecek bir tavsiyeniz varsa paylaşırsanız çok sevinirim

  4. merhaba sitenizde tek hazır dimmer modeli görebildim 4000 W’lık 600 W motor(yükte 720) ile kullanmak istiyorum devir düşümü sağlamak için ancak uygun mudur bilemedim. yardımcı olursanız sevinrim

    • Eğer bahsetmiş olduğunuz dimmer AC devreler için tasarlanmış bir devre ise, bu devredeki kapasitör SCR’nin tetiklenmesi için kullanılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz