back to top

LDR Nedir? Foto Dirençlerin Çalışma Mantığı

Merhaba arkadaşlar. Nedir? serimizin bu yazısında sizlere LDR’den, çalışma prensibinden ve kullanımından bahsedeceğim.

LDR direncini öğrendikten sonra ayarlı dirence de göz atın ! >>>>Potansiyometre ile proje yapmaya başla!
Ayrıca tüm dirençleri de inceleyebilirsiniz >>>>Tüm direnç çeşitlerini öğren !

LDR(Foto direnç) Nedir?

LDR (Light Dependent Resistor), Türkçede “Işığa Bağımlı Direnç” anlamına gelmektedir. Bir diğer adı da foto dirençtir. LDR her ne kadar bir direnç çeşidi olsa da aynı zamanda pasif bir sensördür. LDR’ler bulundukları devrelerde değişen direnç değerleri ile bir çıkış sağlarlar fakat bu işlemi dış ortamdan aldıkları fiziksel bir değişim ile gerçekleştirdiklerinden dolayı bir sensör görevi görmüş olurlar.

LDR ve diğer tüm dirençler hakkındaki detaylı bilgiye kanalımızdan ulaşabilirsiniz.

LDR Sembolü
LDR Sembolü

 

LDR

 

LDR İç Yapısı
LDR İç Yapısı

 

Projenin bulunduğu blog yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

LDR Çalışma Prensibi

LDR, yukarıda da bahsettiğim gibi ışığa duyarlı bir devre elemanıdır. Üzerine düşen ışık şiddeti ile ters orantılı bir çalışma prensibine sahiptir. Yani üzerine düşen ışık şiddeti arttıkça sahip olduğu direnç değeri azalır, ışık şiddeti azaldıkça sahip olduğu direnç değeri artar. LDR’ler sahip oldukları direnç değerlerinin değişmesi ile bir anahtarlama görevi görürler. Başka bir açıdan bakacak olursak bir optik sensör görevi de görmüş olurlar. Aşırı ısı altında bozulmaktadırlar (Maksimum: 60 °C).

LDR Çalışma Prensibi
LDR Çalışma Prensibi
LDR ile Motor Kontrolü
LDR ile Motor Kontrolü

LDR Ne İşe Yarar?

LDR, tanımında da belirttiğimiz gibi bir direnç çeşidi olsa da aynı zamanda bir pasif sensördür. Ortamdaki ışığı kontrol ederek bağlı olduğu elektrik devreyi tetikler. Eğer bir devrede veya sistemde LDR’nin kullanıldığını görüyorsanız orada ışığa duyarlı bir tepki oluşacağını veya en azından ışık seviyesinin kontrol edildiğini anlayabilirsiniz.

LDR Kullanım Alanları – LDR Kontrollü Devreler Nerelerde Kullanılır?

LDR günlük hayatımızda en yaygın olarak aydınlatma sistemlerinde kullanılmaktadır. Sokak lambaları, gece lambaları, kumanda sistemleri günlük kullanımlarımıza örnek olarak verilebilirler. LDR aynı zamanda endüstride ve hobi elektroniğinde de optik sensör olarak birçok farklı projede ve sistemde kullanılmaktadır.

Basit LDR Devresi

Herhangi bir kontrolcüye gerek duymadan, transistörün tetiklemesiyle çalışan basit bir LDR devresi yapmak mümkündür. Aşağıdaki devre şemasını paylaştığım devrede, LDR bir ışık sensörü görevi görmektedir. Potansiyometredeki direnç belirli bir değere getirildikten sonra karanlıkta transistör tetiklenir ve LED’in yanmasını sağlanır.

Basit LDR Devresi

Arduino İle LDR Kullanımı

Arduino veya herhangi bir kontrolcü ile yukarıdaki devrede verilen birçok devre elemanına gerek duymadan basit bir şekilde karanlık/aydınlık durumlarını referans alarak bir LED kontrol etmek mümkündür. Aşağıdaki görselde, sadece Arduino, LDR, LED ve 2 adet direnç kullanılarak basit bir devre örneği verilmiştir.

Arduino LDR DevresiSiz de kendi projenizde LDR kullanmak ve nasıl yapılacağını öğrenmek istiyorsanız Arduino ile LDR kullanımını detaylı incelediğimiz ve uygulamasını yaptığımız blog yazımızda buradan ulaşabilirsiniz.

 

Son Çıkan Yazılar

13 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz