back to top

Lehim Makinesi

Lehim makinesi, farklı metal türlerini birleştirmek için lehimin eritilebilmesi amacıyla kullanılır. Lehim makinesi tarafından sıcak demir kullanılarak eritilen lehim, kalay ve kurşundan yapılmış metal bir alaşımdır. Lehim makinesi nedir sorusuna verilebilecek en sade yanıt lehimlemede kullanılan el aletidir şeklinde olacaktır.

Lehim Makinesi Nasıl Kullanılır

Lehim için öncelikle doğru uç seçilmesi önemlidir. Uç seçimi tamamlandıktan sonra lehimleyeceğiniz malzemeye ve kullanacağınız lehime göre doğru sıcaklığı belirlemeniz gerekiyor. Lehim makinesi istediğiniz sıcaklığa geldiğinde elinize bir parça lehim alın ve diğer elinizle havyayı tutun. Şimdi havya ucunu lehim ile temas ettirerek birleştireceğiniz parçaların üzerine uygun şekilde tutun. Lehim eriyerek boşluğu dolduracaktır. Sonrasında ise lehimi soğumaya bırakarak donmasını beklemeniz gerekmektedir. Elektronik malzemelere zarar vermemek için bu işi çok dikkatli yapmanız gerektiğini unutmamalısınız. Lehimleme işlemi tamamlandıktan sonra ekipmanlarınızı temizlemeniz ve saklamanız gerekmektedir.

En İyi Lehim Nasıl Yapılır? Lehim Yapma Teknikleri | Lehimleme Püf Noktaları isimli video içeriğimize hemen göz atarak lehim yapmanın püf noktalarını öğrenin. 

Lehimleme yaparken ihtiyaç duyacağınız ihtiyaç listesi:

Lehim Makinesi Seti

Genel olarak bir lehim makinesi seti içerisinde havya standı, havya, lehim pompası, yan keski, lehimleme  için örnek devre, lehim teli ve pil çıkmaktadır. 

Havya: Havya lehimin eriyebilmesi için gerekli olan yüksek sıcaklığa gelerek lehimleme yapılacak bölgesinin ısıtılmasını,  lehimin erimesini ve lehimleme işleminin yapılmasını sağlamaktadır. 

Havya Standı: Lehimleme işlemi yaparken havya kullanımı için daha güvenli bir ortam oluşturmak amacıyla kullanılmaktadır. Bir nevi havya için sehpa olduğu söylenebilir. Çalışma yaparken sıcak bir şekilde bulunan havyanın havya standına konularak daha güvenli bir ortam oluşturmaktadır. 

Lehim Pompası: Devre elemanlarının lehimlerini sökmek ve temzlemek amacıyla kullanılmaktadır. Vakumlama işlemi ile eski lehimi söker.

Lehim teli: Lehimleme işlemi için kullanılan genellikle bakır ve kalaydan meydana gelen alaşımın tel şeklidir. Satın almak istediğinizde genellikle kalın ve ince şekilde karşınıza çıkacaktır. İnce lehim tellerine göre göre kalın lehim tellerinin eriyerek lehim yapılması biraz daha uzun sürebilmektedir.  

Sizler için oluşturduğumuz Süper Lehim Seti (Havya Seti)‘ne bakmak isterseniz burada!

Lehim Makinesi Fiyatları

Lehim makinesi fiyatlarının çok fazla değişiklik gösterebileceğini söyleyebiliriz. Lehim makinesinin sahip olduğu özellikler makinenin satış değerinin değişmesine ve farklılık göstermesine neden olabilmektedir. İhtiyacınıza ve kullanım amacınıza göre lehim makinesi seçiminizi yapabilir ve bu doğrultuda lehim makinesi fiyatını öğrenebilirsiniz. Lehim makinesi fiyatlarını öğrenmek istiyorsanız hemen buraya tıklayarak kontrol edebilir ve ihtiyacınıza göre seçim yapabilirsiniz.

Son Çıkan Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz