Lehimleme ve Lehim Teli Çeşitleri

0
1587
Lehimleme ve Lehim Teli Çeşitleri
Lehimleme ve Lehim Teli Çeşitleri

Bu yazımızda iki metalin birbiri ile birleştirilmesine olanak tanıyan lehimlemenin ne olduğuna, nasıl yapıldığına ve bu noktada lehimleme işlemini gerçekleştirirken en önemli araçlardan olan lehim tellerine ve çeşitlerine bakacağız. Keyifli okumalar. 

Lehim Nedir? 

Lehim, kalay ve kurşun maddelerinin birleşiminden oluşmuştur. İki veya daha fazla metalin birbiriyle birleştirilmesi için kullanılır ve bu işleme ise lehimleme denir. Lehim bir alaşımdır. Bir metal elementin en az bir başka madde ile birleşmesi sonucu oluşan homojen karışımlara alaşım adı verilir. Alaşımlar, metal karakterlerini kaybetmezler. Bu doğrultuda lehim de bir alaşımdır. Elektronik parçaların birleştirilmesinde sıklıkla kullanılmasının yanı sıra otomotiv sektörü ve birçok endüstride sıklıkla kullanılır.

Lehimleme Nedir? 

Lehimleme, gerekli sıcaklıkta hazırlanmış ve lehimlemeye hazır olan metallerin lehim ile tutturulması ile gerçekleştirilir. Lehimlemenin doğru ve sağlam yapılabilmesi için yapılacak projeye uygun birtakım malzemelere ihtiyaç duyulur. Bu malzemeler genellikle havya, lehim teli ve lehim pastası olur. Fakat projeye ve ihtiyaca göre kullanılacak olan başka malzemeler de vardır. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde lehim tellerine ve lehim makinalarına etraflıca değineceğiz.

Lehimleme Nasıl Yapılır? 

Lehimlenecek bölge havya ile ısıtıldıktan sonra ısınan bölgeye lehim tutulur. Böylece iki malzeme birbirine yapışmış olur. İyi lehim yapmak ve sağlığınızı bu doğrultuda koruyabilmek için bazı dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Bu noktalardan aşağıda bahsedeceğiz. İyi lehim yapabilmek ve “soğuk lehim” dediğimiz kötü veya çözülen lehimlemelerden kaçınmanız için işin tüm detaylarına değinen bir Youtube videomuz var. Bu video sayesinde iyi lehim yapmanın inceliklerini öğrenebilir, sonrasında da istediğiniz kalitedeki lehim işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Lehim Zararlı mıdır?

Lehimleme işlemi bilinçsiz şekilde yapıldığında birtakım zararlara yol açabilir. Bu zararlardan en yaygını kurşunlu lehim kullanma sonucu kurşunun buharlaşarak insan sağlığına zarar vermesidir. Bundan ziyade korunma malzemeleri kullanılmadığı taktirde çeşitli fiziksel zararlara da yol açabilir. Alınması gereken önlemler basittir. Dikkat etmek önem taşır.

 • Lehimin kazara vücuda temasından kaçınmak için koruyucu mont, eldiven, gibi ekipmanlar kullanılabilir.
 • Olası duman zararlarından korunabilmek için yüksek hacimli işlerde kesinlikle maske kullanılmalıdır.
 • İşlemin gerçekleştirildiği alan hijyen kurallarına uygun olmalıdır.
 • Lehim işlemi yaptıktan sonra yemek yemeden ve benzeri bir eylem yapılmadan önce eller dezenfekte edilmelidir.

Lehimleme Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

 • Hayatın tamamında olduğu gibi burada da en önce dikkat edilmesi gereken konu sağlık. Lehimler aşırı ısındığında kurşun buharlaşmaya başlar. Bu dumanları solumak aşırı derecede tehlikelidir. 
 • Havyanın sıcaklığını kendi ihtiyacınıza göre ayarlamayı unutmayın. 
 • Yine havyanın ucunu temizlemeyi unutmayın. Bunun için bir havya süngeri kullanabilirsiniz. 
 • Lehim tellerini gereğinden ve kapasitesinden fazla kullanmayın.
 • Lehimlemenin nasıl yapıldığı ile ilgili detaylı içeriğimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Lehim Malzemeleri 

 • Havya: Lehim makinası olarak da bilinir. Lehimlenecek malzemeleri ısıtmak için kullanılır.  Bazı havyaların özellikleri ve işlevleri birbirlerinden farklıdır. Havyadaki performans sahip oldukları elektrik gücüne göre belli olur. Piyasadaki ısı ayarlı kalem havyalar herhangi bir lehim istasyonuna bağlı kalmadan kendi ısısını ayarlayabilir. Havyaları daha detaylı incelemek ve kendi yapacağınız işleme uygun havyayı bulabilmek için havya/istasyon kategorimize göz atabilirsiniz.
 • Lehim Pastası: Lehim işleminin yapılacağı yüzeyin temiz olmasının ne kadar kritik olduğundan bahsetmiştik. Lehim pastasının da yaptığı tam olarak budur. Bu yüzeyin temizlenmesini dolayısıyla lehimin de daha sağlam olmasını sağlar. Ayrıca havyanın ucundaki lehim artıklarını da temizleyerek yine lehimin daha sağlam olabilmesine katkıda bulunur. Lehim telinin içinde ayrıca pasta bulunur fakat yetersiz kaldığı durumlarda lehim pastası kullanmak fazlasıyla yararlı ve elzem olacaktır. 
 • Lehim Pompası: Soğuk lehim konusundan bahsetmiştik. Kötü yapılan ya da işe yaramayan lehimlerin sökülebilmesi için lehim pompaları kullanılır.
 • Lehim Teli: Havya kullanılarak eritilmekte ve lehimleme için kullanılmaktadır. İyi bir lehimleme yapabilmek için en gerekli malzemelerdendir. İçerisinde bulunan flux sayesinde lehimin yayılmasını ve tutunmasını sağlar. Lehim tellerinin çeşitleri, kendine göre özellikleri vardır. Seçim yapılırken, yapılacak işleme, projeye göre karar vermek gereklidir. Lehim teli nedir sorusunun cevabını verdiğimize göre web sitemizde, televizyon, elektronik ve diğer lehimleme işlemlerinde sıklıkla kullanılan tel lehimi incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Aynı zamanda sizin için özel olarak hazırladığımız lehim setinin içerisinde lehim yaparken işinizi kolaylaştıracak, size yardımcı olacak malzemeler bulunmaktadır.

Lehim Teli Çeşitleri

Yaygın olarak iki tip lehim türü bulunmaktadır. Bunlar kurşunlu ve kurşunsuz lehim telleridir.  Kurşunsuz lehimi eritebilmek için daha fazla sıcaklığa ihtiyaç duyulur.  Sağlık tarafından konu ele alındığındaysa kurşunsuz lehimlerin daha tercih edilebilir olduğu görünür. 

Ülkemizde, daha önce yaygın olarak kullanılan SAC 300  ve SAC 305 gibi kurşunsuz lehim alaşımlarının yanı sıra günümüzde gümüş içermeyen kurşunsuz alaşımlar üretim maliyetlerinin düşürülmesi açısından daha çok tercih edilmeye başlanmıştır, birçok üretici tarafından alternatif kurşunsuz alaşımlar üretim maliyetlerini yaklaşık %30 düşürdüğünden dolayı daha çok tercih edilmektedir. Bütün kurşunsuz lehimler el ile lehim yapmaya uygundur ve kanallı veya kanalsız olarak bulunmaktadır.

Soldex kurşunsuz lehim teline ve diğer tüm lehim teli çeşitlerine web sitemizden hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilir, lehim teli fiyatlarına göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz