back to top

mBot Kullanımı – Mobil App İncelemesi

Bir önceki yazımızda mBot’u tanımıştık ve bilgisayarımızda mBlock programını kullanarak ilk programımızı oluşturmuştuk. Bu sefer akıllı telefonlarımız ya da tabletlerimiz aracılığıyla mBot kullanımını ve programlamayı öğreneceğiz.

mBot Mobil Uygulamaları

mBot’umuz ile kullanabileceğimiz 2 adet uygulama mevcuttur:

  1. mBot’u programlamak için mBlock isimli uygulamayı kullanmamız gereklidir. Android cihazlarınız için buradan, iOS cihazlarınız için buradan tıklayarak ulaşabilirsiniz.
  2. mBot’umuzu ve diğer Makeblock robotlarını kumanda etmek için ise Makeblock isimli programa ihtiyacımız vardır. Android ve iOS sürümlerine linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

mBlock Uygulaması Nasıl Kullanılır?

mBlock uygulamasını çalıştırmadan önce telefonumuz ya da tabletimizin Bluetooth bağlantısını açıyoruz. Daha sonra Bluetooth özellikli mBot’umuzu çalıştırıyoruz.

mBlock uygulamasını telefonumuzda çalıştırdığımızda, yakında bulunan mBot’umuz otomatik olarak algılayacak ve eşleştirme için daha da yaklaştırmamız gerektiğini söylemekte:

 

Telefon mBot’u algılıyor.

Telefonu yaklaştırdığımızda bağlantı tamamlanıyor:

Bağlantı da tamamlandıktan sonra programın ana ekranına ulaşıyoruz:

mBlock uygulaması ana ekranı

Burada iki seçeneğimiz bulunmakta:

  • Story modu: Programlamaya yeni başlayanlar için adım adım eğlenceli bir şekilde grafiksel blok programlamayı öğreten seri.
  • Create modu: Grafiksel bloklar ile serbestçe kendi programınızı oluşturabileceğiniz mod.

Story Modu:

Eğer mBot’a ve programlamaya yeni başlıyorsanız Story modunu tamamlamanızı ve programlama bloklarının mantığını öğrenmenizi özellikle tavsiye ederiz. Kolaydan daha karmaşığa doğru ilerleyecek şekilde hazırlanmış olan müfredat, özellikle küçük yaştaki kullanıcıların ilgisini çekecek şekilde, oyunlara benzer seviyelere sahip olacak biçimde tasarlanmış. Story modundaki seviyeli adımlar sayesinde hem grup eğitimlerinde hemde bireysel çalışmalarda hızlı bir şekilde mBot programlamayı öğrenebilirsiniz.

Story moduna girdiğinizde ilk uygulamalarda size ekranda çıkan sevimli panda, yapmanız gerekenler hakkında yardımcı oluyor.

Mr. Panda size programlama öğretmede yardımcı olacak!

Bulunduğunuz seviyede yapmanız gereken hareketler ekranda etkileşimli bir şekilde gösteriliyor, bu sayede programınızı oluştururken zorluk çekmiyorsunuz.

Sürüklemeniz gereken bloklar ve işlem bittikten sonra basmanız gereken oynatma tuşu ekranda çıkan parmak simgesi ile gösterilmekte.

Seviyeyi başarılı şekilde tamamladığınızda telefonunuzdan bir müzik çalıyor ve mBot dans ediyor

Bölümü başarıyla tamamladığınızı ekrandaki “WIN” yazısından da anlayabilmeniz mümkün.

Create Modu:

Story modunu biraz keşfettikten sonra kendi programlarınızı özgürce yapabileceğiniz Create moduna geçebilirsiniz. Burada Story modunda kullanmış olduğunuz blokların tamamı istediğiniz gibi kullanmanız için sunulmuş durumda. Kendi programınızı yapabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Makeblock Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Makeblock uygulaması aracılığıyla Bluetooth özellikli mBot’umuzu cep telefonumuz ya da tabletimiz ile manuel modda kumanda edebilir, üzerindeki sensörlerden bilgi alabilir ve mBot üzerinde yer alan LED, buzzer gibi çevre birimlerine müdahale edebiliriz.

Makeblock uygulaması, Android ve iOS işletim sistemine sahip akıllı cihazlarda çalışmaktadır. Uygulamayı buradan indirmeniz mümkündür.

Uygulamayı çalıştırmadan önce tablet ya da telefonumuzun Bluetooth bağlantısını açıyoruz. Uygulamaya girdiğimizde ise ekrandaki yönerge bizi telefonumuzla robotumuzun eşleşebilmesi için telefonumuzu robota yaklaştırmamız gerektiğini gösteriyor:

Telefonu yaklaştırdıktan sonra bağlantı işlemi otomatik olarak gerçekleşiyor. Makeblock uygulaması, birçok farklı robot ile kullanılabildiğinden bir sonraki adımda çıkan ekrandan mBot’u seçmemiz gerekiyor:

Çıkan ekrandan mBot’u seçiyoruz.

mBot’umuzu ekranda yer alan 4 yönlü kumanda ile kontrol edebilir, üzerinde bulunan ultrasonik sensörden önündeki engel ile olan mesafesini, ışık sensöründen gelen parlaklık bilgisini okuyabilir; “Buzz” butonu ile mBot üzerindeki buzzerdan ses çıkmasını sağlayabilir ve “Sprint” butonu ile mBot’umuzun hızlı hareket etmesini sağlayabiliriz.

mBot’un varsayılan kontrol ekranı

Bu kontrollerin yerini değiştirmek veya farklı sensörler/çıkış birimleri eklemiş isek bunların kontrolünü ekranda görebilmek için üst kısımda yer alan “Design/Play” seçeneğini kullanabiliriz:

Yeni kontrolleri veya sensör göstergelerini ekranın solunda çıkan menüden ana ekrana taşıyabiliriz.

Makeblock uygulaması yalnızca mBot ile değil, Makeblock’a ait tüm robot setleri ile kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca Makeblock setleri ile kendi tasarımınız olan robotların da kontrollerini Design özelliği sayesinde kontrol edebilirsiniz.

Son Çıkan Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz