Merhaba arkadaşlar, Nedir? serimizin bu yazısında sizlere programlamadan bahsedeceğim.

Görsel Programlama ile Robotik Kodlamaya Başla ! >>>>Scratch ile Robotik Kodlamaya Giriş Yap !
Arduino ile Programlamaya Başla ve Projeler Yap ! >>>>Arduino Derslerimizle Programlamaya Hemen Başla !

Programlama Nedir? Ne için Kullanılır?

Belirli bir amaca ulaşmak için oluşturulan algoritmanın herhangi bir programlama dilinde yazılarak bilgisayar tarafından işlenmesine programlama denir. Daha önce algoritma yazımızda da bahsettiğimiz gibi, dünyada ne kadar fazla programlama dili olsa da programlamada en önemli konu bir çözümün olmasıdır. Eğer bir algoritma, amaca ulaşmak için belirlenmiş bir çözüm yok ise program da olmaz.

Hangi alanlarda kullanılır?

Bilgisayar ortamında kontrolün mümkün olduğu her alanda programlama kullanılır. Bilgisayar programlama alanları olarak web programlama, oyun programlama, masaüstü uygulamalarının programlanması gibi örnekler verilebilir. Bunların haricinde gömülü sistem programcılığı, elektronik ve robotik programlama gibi alanlarda yazılan algoritmalar sanal ortamın dışında reel ortamda da var olmaktadır.

Kodlama neden önemli?

Teknoloji geliştikçe günlük hayatta kullandığımız eşyalar, ihtiyaçlarımız, hatta meslekler bile aynı oranda değişmeye başladı. Artık yazılımla doğrudan ilgisi olmayan şirketlerin bile sanal ortamda var olabilmeleri için yazılımcılara ihtiyacı vardır. Peki, biraz da yazılımla ilgilenenlerin neler yaptığına dair örnekler vermek istiyorum. Yapay zeka, otonom otomobil, makine öğrenmesi, nesnelerin interneti gibi konulara milyarlarca dolarlık yatırımlar yapılmakta. Bu alanlardaki gelişmelerin artması, şu an var olan teknolojinin basitleşmesine sebep olacaktır. Yani bir zamanlar 3D Yazıcı teknolojisine ne kadar uzakken, bugün evlerimize kadar girebildikleri örneğini verirsem sanırım daha açıklayıcı olur.

Kısaca artık konuya girebilirim. Teknolojideki gelişmeler ile bir programlama dili öğrenmek, bir yabancı dil öğrenmek gibi neredeyse zorunlu hale gelmektedir. Neden mi? Etrafımızdaki  neredeyse her şey programlanabilmektedir ve bizim de elimizdeki bu teknolojiyi verimli kullanabilmemiz için nasıl çalıştıkları hakkında bir fikir sahibi olmamız gerekir. Bu sayede hem ürünleri en iyi şekilde nasıl kullanabileceğimizi hem de ihtiyaçlarımız doğrultusunda geliştirebileceğimizi bilmiş oluruz.

Çocuklar için Kodlama

Çocuklar için Scratch ile Kodlama
Çocuklar için Scratch ile Kodlama

Erken yaşta kodlama öğrenmek çocuklarda algoritmik düşünce becerilerini ve neden-sonuç ilişkilerini iyi kurabilmelerini sağlar. Böylelikle ezberci, kalıplaşmış sistemin dışına çıkarak yaratıcılıklarını ortaya çıkarabilirler.

Programlama dilleri genellikle sözcüklerin oluşturduğu komutlardan ve “0” ile “1” rakamlarından oluşmaktadır. Çocukların kodlama mantığını kavrayabilmeleri ve bunu yaparken eğlenebilmeleri için programlar geliştirilmiştir. Scratch, mBlock, LEGO Mindstorms, App Inventor ve bunlar gibi birçok program ile çocuklar oyun tasarımı, robotik kodlama, mobil uygulama geliştirme gibi konularda kendilerini erken yaşta geliştirebiliyorlar. Çocuklar için geliştirilen bu programlar, komut bloklarının “sürükle-bırak” tekniği ile alt alta veya yan yana dizilmesiyle kodlanabiliyorlar.

> Çocuklar için kodlama konusunda daha detaylı içeriğimizi şimdi okuyabilirsin.

Çocuğunuz için hemen bir mbot alarak kodlama dünyasına hızlı giriş yapmasını sağlayabilirsiniz: mbot için tıklayın.

Biraz daha uygun fiyatlı bir robot: Maqueen Robot için tıklayın.

Robotik Kodlama

Robotik kodlama, çocukların yazdıkları kodlardan fiziksel olarak bir çıktı elde etmelerini sağlar. Yani bir çocuk kendi yazdığı kod ile bir robotu hareket ettirdiğini görünce yaptığı iş onun için daha da eğlenceli hale geliyor. Bu sayede oyun oynarmış gibi kendini de geliştirmiş oluyor.

Robotik kodlamayı bilgisayar programlamadan farklı kılan yanı, programı yazarken robottaki sensörlerin, motorların ve diğer tüm elektronik devre elemanlarının fiziken nasıl tepki vereceklerini de düşünmek gerekiyor. Böylece çocuğun analiz etme becerileri gelişmiş oluyor.

> Robotik kodlama ile alakalı detaylı yazımızı da okuyabilirsin.

Temel Kodlama Eğitimi

Ülkemizde temel kodlama eğitimleri fazlasıyla yaygın hale geldi. Özel eğitim kurumları haricinde devlet okullarında da haftada belli bir süre temel kodlama dersleri verilmektedir. Bu eğitimlerde çocuklar için geliştirilmiş kodlama programları ve robot kitleri kullanılmaktadır. Temel kodlama eğitimi gibi komputasyonel eğitimlerin amacı teknolojiyi sadece tüketen değil, teknoloji üreten bir nesil olabilmelerini sağlamaktır.

Bugün sizlere programlamadan, kodlamanın hem çocuklar için hem de insanlık için öneminden bahsettim. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, takipte kalın 🙂

4 Yorumlar

 1. Oğlum 1.Sınıf nasıl başlayabiliriz?
  Scratch kitabımız var 9 Eylül de doğum günü MBlock hediye edeyim diyorum.
  “BEN KABLOCU OLUCAM” diyorda
  Hem kendimi hem oğlumu bu konuda yetiştireyim diyorum. Sizi nerdeyse 1 aydır gece gündüz takip ediyorum.
  Kızım 10.sınıfta oda THK Mekatronik düşünüyor.
  Bana nasıl bir destek sağlarsınız? (ÇOOK kapsamlı soru oldu ama bi ucundan tutturursanız sevinirim.)
  Özellikle 2 genç beyin için…
  Saygılarımla.

  • merhaba cocuknotasi.com sitesinin yazarlarından biriyim. 11 nisan çarşamba günü bu konu hakkında kendi sitemde bir yazı paylaşıcam. merak ettikleriniz ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz. 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz