back to top

Step Motor Sürücü

Step motorlar elektrik enerjisini dönme hareketine dönüştürmektedir. Step motorlar hareketlerini adım adım gerçekleştirmektedirler. Hassasiyet gerektiren endüstriyel projelerde step motorların sıklıkla kullanıldığını görüyoruz.

Step Motor Sürücü Nedir

Step motorlar üzerinde kontrol bağlanmak istendiğinde ise akıllara hemen step motor sürücüleri gelmektedir. Step motor sürücüleri step motorun işlevlerinin yerine getirilebilmesi için step motora komut vermeye yaramaktadır. Daha öncede belirtildiği gibi step motorlar endüstriyel projelerde sıklıkla kullanılmaktadır. Robot teknolojileri için milimetrik hareketlerin bile çok önem arz ettiği düşünülürse step motor sürücülerin çok önem arz ettiği ve bu alanda sıklıkla kullanıldığını söylenebilir.

Step Motor Sürücü Çeşitleri

Step motor sürücü çeşitleri 2 faz ve 3 faz olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Düşük güçlü motorlarda 2 faz step motor sürücüsü kullanılırken, Yüksek motor gücüne sahip motorlarda 3 faz step motor sürücüsü kullanılmaktadır. Buradan da anlaşılıyor step motor sürücüsü satın almadan önce motor gücünü öğrenmek kullanıcılar açısından faydalı olacaktır.

Step Motorlarda Sürücü Seçimi

Step motor sürücünün mümkün olduğu kadar büyük seçilmesi motorun tok çalışmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda performansının artırılmasını da sağlayacaktır. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta motorun etiketinde bulunan amperin sürücünün minimum besleme amperinden düşük olmaması gerektiğidir. Min amper değeri etikette bulunan değerden fazla olduğunda motora fazla amper gitmiş olacak ve motor aşırı ısınmış olacaktır. Sürücünün yüksek voltaja karşı dayanıklı olması motorun kuvvetini de doğrudan etkilemektedir.

Step motor sürücüsünün yüksek voltaja dayanıklı olması gerekmektedir. Daha önce de değindiğimiz gibi voltajın yüksek olması motorun kuvvetini de etkilemektedir. Step motor ne kadar yüksek volt ile çalışırsa performansta bir o kadar fazla olacaktır.

Step Motor Sürücüsünün Avantajları

  • Güvenli bir tasarım
  • Kıvılcım koruması
  • Termal koruma
  • Pahalı sürücü kartlarına ihtiyaç duyulmadan işlemlerin tamamlanabilmesi

Step Motor Sürücüsünün Dezavantajları

  • Küçük bir uygulama için dahi çok fazla kabloya ihtiyaç duymaktadır.

Step Motor Sürücü Fiyatları

Step motor sürücü fiyatları motor gücüne göre değişkenlik göstermektedir. Step motor sürücüsüne ihtiyacınız var ve satın almak mı istiyorsunuz, sizler için için hazırladığımız step motor sürücü kategorimizi ziyaret ederek hem step motor sürücü fiyatlarını öğrenebilir hem de uygun fiyatlar ile satın alabilirsiniz.

Son Çıkan Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz