back to top

TEKNOFEST  Robot Yarışması

Havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan Teknofest organizasyonunda, drone şampiyonasından helikopter yarışmasına, jet motor tasarımından dikey inişli roket yarışmasına kadar birçok yarışma kategori bulunur. 40 farklı alanda 100’ün üzerinde farklı alt kategorilerde yarışmaların gerçekleştirileceği bu festival, milli teknolojimizi geliştirmeyi hedefleyen ilk ve tek festivalidir. Fuara ister bireysel ister grup halinde, Türkiye’de veya yurtdışında eğitim görüyor, mezun olmuş veya özel sektör içinde olması fark etmeksizin herkes katılım sağlayabilir. 

Teknofest’in sağladığı ayrıcalıklardan biri de her alanda uzman kişileri tanıma ve orada yapılan çalışmaları yerinde inceleme fırsatını Türkiye’nin en önemli teknoloji firmalarına teknik geziler düzenleyerek sağlamasıdır. Ek olarak, Türkiye’nin önde gelen teknoloji kurumlarında staj imkanları da sağlar.

Değerlendirmesi, Proje Ön Değerlendirme Raporu, Proje Detay Raporu ve Yarışma Puanlaması olmak üzere üç farklı aşama içerir. Fakat, Proje Ön Değerlendirme Raporu ve Proje Detay Raporu dosyalarını zamanında göndermeyen katılımcılar ve takımlar yarışmaya katılamayacaklardır.

Bu fuar size genç nesillere geliştirdiğiniz projeleri anlatma ve onlara ilham olma fırsatı sunar. 

Yalnızca bu kadar mı? Tabii ki hayır. Ön eleme aşamasını geçen yarışmacılara, projelerin katkıda bulunmak için, toplamda 30 Milyon TL’nin üzerinde malzeme desteği sağlanmaktadır.

Peki projelerinize verdiğiniz büyük emek sonucunda ne kazanacaksınız? Teknofest 2023 fuarı sonunda, yarışmış ve dereceye girmeye hak kazanmış takımları 13 Milyon TL’nin üzerinde ödüller beklemektedir

Teknofest Robotaksi-Binek Otonom Araç Yarışması

Teknofest robot yarışması Robotaksi-Binek Otonom Araç kategorisi ile katılımcılar için otonom araç teknolojileri alanında özgün tasarım ve algoritma konularında yetkinlik kazanılması hedeflenmektedir. Yarışmaya lise, ön lisans, lisans, lisansüstü öğrencileri katılabilirler. Mezunlar ise bireysel veya takım halinde katılabilirler. Lise öğrencilerinden oluşan takımlar ile üniversite ve üzeri seviyeden oluşan takımlar aynı kategoride yarışacaklardır. Teknofest robot yarışması Robotaksi-Binek Otonom Araç  kategorisine özel sektör olarak katılım yapılamamaktadır.

Özgün araç kategorisinde ekipler tüm araç üretimini ve yazılımını yaparak yarışmaya katılacaklardır. Hazır araç kategorisinde ise takımlar teknofest tarafından sağlanan otonom araç platformlarında yazılımlarını çalıştıracaklardır. 

Özgün araç kategorisi ve hazır araç kategorisinin her ikisi içinde gerçek bir pistte otonom olarak bazı görevleri yapmaları beklenecektir. Robotaksi-Binek Otonom Araç yarışmasında asıl amaç otonom sürüş algoritmasının geliştirilmesidir.  

Teknofest robot yarışması Robotaksi-Binek Otonom Araç kategorisi kapsamında takımlardan ilk yarışma için takımlardan Ön Tasarım Raporu hazırlamaları beklenmektedir. İkinci aşama için ise Kritik Tasarım raporu istenecektir. Araç test video sonuçlarına göre finale katılmaya hak kazanan takımlar ilan edilecektir. 

Teknofest Karma Sürü Robot Yarışması

Otonom hareket edebilen insansız hava ve kara araçlarına olan ilgi ve ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Sürü̈ İHA ve İKA Yarışması öğrencilerin karma sürü̈ zekasına yönelik yazılım ve algoritmaların kazanılması sağlar.

Sürü İHA ve İKA Yarışması’nın temel amacı, yarışma şartnamesinde tanımlı görevleri sürü halinde yapabilen sistemler oluşturulmasına yönelik yazılım algoritmaları geliştirilmesi, bu algoritmaların başarımlarının fiziksel ortamda sürü araçlar ile gösterilmesi ve bunun yanı sıra konu ile ilgili gençlerin yönlendirilmesi, deneyim ve bilgilerinin artırmalarının sağlanmasıdır.

Takımlar, ön tasarım raporunda algoritma ve tasarımlarını, sunumda ise ek olarak yazılımlarını ve simülasyon sonuçlarını göstereceklerdir. Elemeleri geçen takımlara yarışmada kullanılacak tipte örnek bir İHA sağlanacaktır.

Yürütücü Kurum HAVELSAN için TEKNOFEST yarışma alanı içerisinde tahsis edilecek bir salon, 3 bölümden oluşacaktır.

Teknofest robot yarışması karma sürü kategorisi için kimler nasıl katılabilir

 • Firma veya özel kişilerden sponsor desteği alarak katılabilirsiniz
 • Takımlar 3-8 kişi aralığında olabilir
 • Öğrenciler için onaylı öğrenci belgesi ve danışmanlar için öğretim üyesi, araştırma görevlisi veya öğretmen olduklarını gösteren onaylı belge, proje raporu ile birlikte sunulmalıdır.
 • Yalnızca bir takımın üyesi olabilirsiniz.
 • Bireysel başvuru yapacaklar KYS sistemi üzerinden tek kişilik takım oluşturmalı.
 • Takım lise seviyesindeyse, danışmanlık görevlerini yerine getireceğine dair ıslak imzalı belgesini proje raporuyla birlikte sisteme yüklemiş bir danışmanla katılmak zorundadır.
 • Lisans, lisansüstü öğrencileri ve mezun seviyesindeki takımlar ise bir öğretim görevlisini / üyesini veya araştırma görevlisini danışman olarak alabilir.
 • Başvuru yapmadan önce takım içerisinde bir takım kaptanı seçmelisiniz. Bireysel başvuru yapacak iseniz takım rolünü takım kaptanı olarak seçebilirsiniz.
 • Projenize uygun yarışmaya başvuru yapmanız oldukça önemlidir.
 • Gerekli tüm süreçleri KYS sistemi üzerinden halledebilirsiniz.
 • Başvuru formunun son teslim tarihi 28 Şubat 2022’dir.

Teknofest robot yarışması karma sürü kategorisi için Ödüller

Yarışma kapsamında dereceye giren takımın danışmanına ödeme yapılacaktır. Derece alan takımlarımızın danışmanlarına 3.000,00 ₺ ödeme yapılacaktır.

 • Birincilik Ödülü: 80.000
 • İkincilik Ödülü: 60.000
 • Üçüncülük Ödülü: 40.000

Katılımcıların ödül alabilmesi için, 1. görevi tamamlamalı ve diğer 4 görevin 4’ünden de puan almaları gerekmektedir.

Ödüller başarı kriterini sağlayan takımlar için geçerlidir. Başarı kriteri sağlanmadığı durumda mansiyon ödülü verilir. 

Teknofest Robotik Yarışmaları 

Teknofest teknoloji yarışmaları olarak  Robotik Yarışmalar düzenlenmektedir. MEB Bakanlığı tarafından her yıl düzenli bir şekilde Uluslararası MEB Robot Yarışması düzenlenmektedir. Bu yarışmalar Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) işbirliği ile her yıl düzenlenmektedir. Aşağıda göreceğiniz kategoriler için başvurularınızı MEB sitesinden tamamlayabilirsiniz.

MEB robot yarışmalarına başvurmak için buraya tıklayın.

Son Çıkan Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz