back to top

Tesla Bobini Nedir? – Yapımı – Evde Tesla Bobini Nasıl Yapılır?

Herkese merhabalar. Bu yazımızda sizlere Tesla bobininden, nasıl çalıştığından ve evde bir Tesla bobininin nasıl yapıldığından bahsedeceğim.

Bobinler için daha detaylı bilgiye Bobin Nedir yazımızdan ulaşabilirsiniz >>>>Bobin Hakkında Detaylı Bilgi Edinin !
Ayrıca bobinlerden oluşan Transformatör devre elemanı için de bilgi alabilirsiniz. >>>>Trafo Nedir? hemen öğren !

Tesla Bobini Nedir?

Tesla bobini, Nicola Tesla tarafından bulunan ve adını alan bobindir. Bu bobinler, yüksek gerilim, düşük akım ve yüksek frekansta alternatif akım üretmek amacıyla kullanılmaktadır.

Tesla, bobini oluştururken 2 ve bazen de 3 çift rezonans elektrik devrelerinden oluşan farklı konfigürasyonlar denemiştir.

Tesla, bu bobini aydınlatma, fosforesans, X-ışını üretme, yüksek frekanslı alternatif akımı üretme, elektroterapi ve elektrik akımını kablosuz iletme çalışmalarında kullandı, hatta Tesla’nın en büyük amacı elektrik akımının uzun mesafede kablosuz olarak iletimini sağlamaktı. Yaptığı çalışmalar, neon ve floresan lamba, röntgen ışınları, MR cihazlar gibi günümüz teknolojilerinin temeli olarak ele alınmakadır.

Tesla bobinleri ayrıca 1920’li yıllara kadar telsiz telgraflardaki spark-gap radyo vericilerinde de kullanılmıştır. Günümüzde ise Tesla bobinleri eğlence sektöründe ve eğitimde görsel amaçlar doğrultusunda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Tesla Bobini ile Meydana Gelen Arklar
Tesla Bobini ile Meydana Gelen Arklar

Tesla Bobininin Çalışma Prensibi

Aşağıda klasik bir Tesla bobininin elektronik devre şeması bulunmaktadır. Yüksek gerilim trafosu devredeki kondansatörü şarj etmeye başlar.

Kondansatördeki potansiyel enerji, atlama aralığındaki (Spark-Gap) potansiyel enerjiye eşit olduğunda devredeki kısmı kısa devre olmuş olur. Yani bu işlemde atlama aralığı bir bakıma anahtarlama görevi görür. Bunun sonucunda kondansatör ile birincil bobin paralel duruma geçmiş olur.

Amper yasasına göre bir iletken telden veya kablodan geçen elektrik akımı, etrafında manyetik alan oluşturur. Yani bu sayede öncelikle birincil bobine, birincil bobin vasıtası ile de ikincil bobine manyetik alan endüksiyonu gerçekleşmiş olur.

Tesla Bobini Devre Şeması
Tesla Bobini Devre Şeması

Evde Tesla Bobini Nasıl Yapılır?

Şimdi geldik basit bir Tesla bobininin “Nasıl yapılır?” kısmına. Aşağıdaki listede malzeme listesi bulunuyor. “Diğer Araç-Gereçler” dediğimiz kısımda plastik bir boru, kablolar, devreyi kurmak için tercih edebileceğiniz bir mukavva gibi malzemeler bulunmaktadır.

Gelin adım adım projeyi gerçekleştirelim.

 • Öncelikle ince olan bakır tel, 300-400 dönüş ile plastik boru etrafında düzgünce saralım.
 • Sarılan borunun alt tarafını bantlayalım ve bandın üzerine bu kez kalın bakır tel ile 4-5 kez dönerek saralım.
 • Bakır tellerin uçlarını mineleyelim.
 • 22K direncin bir ucunu, transistörün Base ucuna lehimleyelim.
 • İnce bakır telin bir ucunu, transistörün Base ucuna lehimleyelim.
 • Kalın bakır telin bir ucunu, transistörün Collector ucuna lehimleyelim.
 • Pil başlığının ucunu anahtara, – ucunu transistörün Emitter ucuna lehimleyelim.
 • Kalın bakır telin boşta olan ucu ile anahtarın boşta kalan tarafını, 22K direncin boşta kalan tarafı ile lehimleyelim. ( 3 boş ucu birbirleri ile lehimliyoruz. )
 • İnce bakır telin boşta kalan ucunu bir yere bağlamıyoruz. Devremiz tamamlandı 🙂

Tesla Bobini Malzemeleri

Tesla Bobini Malzemeleri:

Devre Şeması:

Basit Tesla Bobini Devre Şeması
Basit Tesla Bobini Devre Şeması

Proje hakkında yorumlarınızı aşağıdaki ‘Yorumlar’ kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Siz de yaptığınız projeleri Twitter ve Instagram üzerinden #Robotistan hashtagi ile bizimle paylaşın, projenizi hesabımızda paylaşalım !

Twitter ve Instagram Hesaplarımız: @Robotistan

Bu yazımızda sizlere Tesla bobininden ve basit bir tesla bobininin nasıl yapılacağından bahsettim. Başka bir projede görüşmek üzere, takipte kalın 🙂

Son Çıkan Yazılar

34 YORUMLAR

 1. Transistör olarak Tip41c de kullanabilirsiniz diğerlerine göre biraz daha az ısınır yine de bir pasif soğutucu kullanmanızda fayda var

 2. Merhaba ben Tesla bobinin daha büyük versiyonunu yapmak istiyorum. Böyle kıvılcımlar falan çıkarmak istiyorum. Bunun için malzeme önerileriniz nelerdir ? Bakır tel metre olarak ya da plastik boru yarıçap ve büyüklük olarak .

 3. Bu proje örnek esas tesla mosfet transistörler ile yapılırsa daha güzel çalışır bobin primler 0.10mm 2000 tur sekonder 1mm 50 mm plastik boruya düzgün sarılırsa ayrıca besleme voltajı 24v dc frekansı 20khz n555 osilatör devreye verilirse esas zevk orda çıkıyor mor ışık cümbüşü ben yaptım gayet düzgün çalışıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz